nav-left cat-right
cat-right

Životní pojistka

Životní pojistka nebo také životní pojištění je finanční produkt, se kterým se pravděpodobně setkala většina dospělé populace. Banky ho vyžadují u objemnějších úvěrů (zejména u hypotéky na dům), ale běžně se zřizuje na ochranu nejbližších, či případně díky současným modifikacím i na spoření. V tomto článku se podíváme na základní druhy a jejich fungování, ale také na výhody, které vám může přinést taková životní pojistka.

Životní pojistka má více druhů

V první řadě je tu klasická životní pojistka. Ta funguje jednoduše tak, že si s pojišťovnou sjednáte, že v případě vaší pracovní neschopnosti, úrazu, či dokonce smrti bude kompenzovat ztrátu příjmů. Jednoznačně nejčastěji si to zřizují živitelé rodin, které mají například některé úvěry, hypotéku, nebo jen vysoký životní standard, o který by v případě výpadku příjmů nechtěly přijít. Pokud tuto klasickou variantu zrušíte, tak nedostanete nic, protože nic nespoříte.

To už ale neplatí, pokud vás zaujmou další dvě varianty, ve kterých se životní pojistka vyskytuje, a to konkrétně kapitálová nebo investiční. Ty už obě mají i spořicí složku, to znamená, že pojistné, které každý měsíc platíte, rozdělíte a část půjde na pokrytí případného rizika a část na spoření. Je jen na vás, kam budete dávat víc, ale buďte připraveni na to, že pokud budete více spořit a na rizikovou část půjde málo peněz, nemůžete v případně nemilé události očekávat, že vám životní pojistka poskytne nějakou závratnou částku.

Od sebe se pak liší tím, že kapitálová životní pojistka vám garantuje připisování stejného úroku po celou dobu (okolo 2,4%). U investičního si volíte, zda má pojišťovna investovat spíše do rizikových, nebo konzervativních aktiv a podle úspěšnosti je vám připisován příslušný úrok. Na konci tak můžete klidně i ztratit, ale zároveň i více vydělat.

Jaké výhody má životní pojistka?

Je jich hned několik. Pokud má vaše životní pojistka spořicí složku, tak je dobré zmínit, že připisované výnosy se nedaní hned při připsání na účet (jako to je například u běžného spořicího účtu), ale až v době, kdy si je všechny vyberete. To znamená, že vám vydělávají i peníze, které by si normálně strhnul stát. Mnohem atraktivnější jsou ale odpisy. Ty fungují tak, že si můžete ze základu pro výpočet daně z příjmů odečíst zaplacené příspěvky na životní pojistku až do výše 12 tisíc Kč ročně, pokud splníte tři podmínky – máte ho nejméně na 60 měsíců a do 60 let a jste pojištěni na dožití na 40 respektive 70 tisíc Kč podle délky pojištění. Pokud vám přispívá zaměstnavatel, může si odepisovat až 8 tisíc Kč podle výše příspěvků za každého zaměstnance, kterému dává peníze na účet životní pojistky.

Co když ji předčasně ukončíte?

Klasická životní pojistka nezpůsobuje žádné komplikace, prostě ji zrušíte a nic nedostanete. Pokud jste ale uplatňovali odpisy, musíte je všechny sečíst a zdanit patnácti procenty jako každý jiný příjem. Pokud ale zrušíte životní pojištění se spořením, musíte zdanit i odbytné, což je částka, kterou vám pojišťovna vyplatí snížená o zaplacené pojistné. Zároveň i případná výplata pojištění na dožití se daní stejným způsobem.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , ,