nav-left cat-right
cat-right

Životní pojištění pro děti

Samotné „životko“, jak se v hovorové řeči běžně označuje, je komplikovaný produkt, ve kterém vůbec není snadné se zorientovat, nicméně životní pojištění pro děti je ještě minimálně dvakrát tak složité. Nabídka je ohromná, popularita narůstá, takže i možnosti se neustále zpestřují a pochopit, o co vlastně jde, a navíc si ještě správně nastavit parametry, je běh na poměrně dlouhou trať. V tomto článku vám tak nesdělíme, které je nejlepší životní pojištění pro děti, protože když nic jiného, tak každá rodina má jiné požadavky, ale pokusíme se vám vysvětlit, o co vlastně jde, jak vybírat a co byste nikdy neměli udělat.

Je to sice životní pojištění pro děti, ale pojistěte hlavně sebe

Než začneme, tak zmíníme dvě zásadní věci. V první řadě buďte při výběru toho, jaké životní pojištění pro děti zvolíte, opravdu důslední a raďte se jen s oborníky, protože změna je nesmírně složitá. Za druhé, tento finanční produkt obsahuje tolik komponent, že si vždy důkladně procházejte všechny detaily.

Životní pojištění pro děti má primární účel, že v případě vaší smrti, nebo i jen těžkého úrazu, v důsledku kterého nebudete moct přinášet do rodiny patřičný příjem, bude dítě zabezpečeno. To znamená, že 99% dětských životních pojištění má model 1+1 (1 dítě a jeden dospělý), 2+2 atd. Pokud najdete jen pojištění pro dítě, neberte ho. Sice také zaručí, že už z jeho samotné pojistky dítě získá v případě vaší smrti nějaké peníze, ale jistota je pojistit se také. Když zatím necháme další komponenty stranou, tak to pak jednoduše funguje tak, že platíte měsíční pojistné a máte jistotu, že pokud se vám něco stane, tak nejen vaše dítě, ale i zbytek rodiny získá nějakou finanční kompenzaci od pojišťovny, protože i vy jste pojištěný. Na co všechno (úraz, neschopnost, smrt atd.), to už je na vás.

Nejde tu primárně o spoření

Častá chyba, která se dnes stává, pokud jde o životní pojištění pro děti, je, že rodiče to berou jako vhodnou možnost spoření, kterou dříve plnilo typicky stavební spoření. Jednoduše pak úplně pomíjejí rizikovou složku, která je vyplácena v případě jejich smrti, ale prostě vkládají peníze na spořící složku životního pojištění (a je úplně jedno, zda je kapitálové nebo investiční) a o tom původním smyslu vůbec nepřemýšlejí – jde jim jen o to, aby například v 18 letech mohli dát dítěti větší naspořený obnos. I když jsou na trhu samozřejmě mnohem vhodnější instrumenty, pokud chcete vašemu dítěti hlavně spořit (s lepším úrokem apod.), není to nic proti ničemu, když to budete kombinovat. V první řadě byste ale vždy měli klást důraz na rizikovou složku jak životního pojištění pro dítě, tak toho vašeho – nikdy nenaspoříte tolik, aby mohlo být dítě případně zabezpečeno pouze z výnosů.

Jak je to s úrazy?

Když už tedy máte kvalitně nastavené rizikové životní pojištění – to jsou ty peníze, které vaše dítě získá ze svého i vašeho životního pojištění v případě vašeho vážného úrazu nebo smrti, a vyjasnili jste si, jak budete spořit, pokud vůbec, můžete se ještě zamyslet nad úrazovým připojištěním (i když se v nabídce objevuje i pod dalšími názvy). To v podstatě znamená, že pokud se vašemu dítěti stane vážný úraz, pojišťovna vám také určitou částku zaplatí, abyste měli prostředky na odpovídající léčbu – životní pojištění pro děti jako takové touto událostí samozřejmě nebude dotčeno.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , ,