nav-left cat-right
cat-right

Životní pojištění placené (hrazené) zaměstnavatelem

Životní pojištění je zajímavým finančním produktem. Stát se totiž snaží všemožně motivovat své obyvatele, aby si ho zřídili a platili a nabízí jim různé výhody. Pokud jsou ale zároveň zaměstnanci, mají možnost domluvit se se zaměstnavatelem, aby ho hradil (či jen přispíval) za ně, což přinese některé výhody i jemu. Životní pojištění placené zaměstnavatelem tak dnes není pouhou výjimkou, naopak se běžně objevuje. Podíváme se nejprve obecně na životní pojištění, a jaké výhody jeho sjednání přinese zaměstnanci, a pak se zaměříme i na jeho zaměstnavatele, který si díky němu může v první řadě snížit základ pro výpočet daně z příjmu.

Jak funguje životní pojištění?

Na začátek je potřeba zmínit, že existuje více druhů životního pojištění. První variantou je klasické rizikové, které se asi každému ihned vybaví – pravidelně platíte za riziko, které nese pojišťovna v případě, že se vám něco stane; jinými slovy nic nespoříte. Existuje ale i kapitálové a investiční životní pojištění, kde už budete i spořit.

Životní pojištění vám přináší hned několik výhod. V první řadě máte na výnosech z toho kapitálového a investičního odloženou platbu daně z příjmu. Nefunguje to zde totiž jako například u spořicího účtu, kde z každého výnosu zaplatíte ihned daň, ale platit budete až při výběru celého (i v případě, že máte životní pojištění placené zaměstnavatelem). Vydělávají vám tedy i peníze, které by u jiných produktů už měl stát. Dále si také za určitých podmínek můžete odečíst ze základu daně zaplacené poplatky za životní pojištění až do výše 12 tisíc Kč ročně. Musíte mít ale pojištění minimálně na pět let a vybrat si ho nesmíte dříve, než vám bude 60 let. Splnit musíte i požadavek na pojištění proti dožití, který je 40 respektive 70 tisíc Kč podle délky pojištění.

Jak do toho může vstoupit zaměstnavatel?

Jak už bylo řečeno, aby stát zvýšil počet lidí, kteří si budou hradit životní pojištění, snaží se tlačit i na zaměstnavatele, aby jim v tom pomohli. Nejefektivnějším způsobem, jak je může motivovat, je stejně jako u běžných občanů, možnost snižovat si základ daně pro výpočet daně z příjmů a dalších. Pokud máte životní pojištění placené zaměstnavatelem, může si za příspěvky na to vaše odečíst ročně až 8 tisíc Kč stejně jako za každého dalšího zaměstnance. Není proto od věci se s ním na tomto příspěvku domluvit, protože výhodný je v zásadě pro oba.

Na závěr tohoto článku jen zmíníme jeden fakt, na který se často zapomíná. V případě, že si budete každý rok snižovat základ daně o platby životního pojištění a ukončíte ho předčasně, jste povinni je zpětně zdanit. To uděláte jednoduše tak, že v roce, ve kterém jste životní pojištění ukončili, je sečtete, přičtete k vypočítanému základu daně pro ten rok a klasicky zdaníte patnácti procenty jako běžný příjem.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , ,