nav-left cat-right
cat-right

Dětské úrazové pojištění pro děti a denní odškodné

V tomto článku se budeme věnovat malým Čechům, které chtějí jejich rodiče z různých důvodů pojistit. Hlavním tématem je úrazové pojištění pro děti, nicméně v současnosti je to téměř nadlidský úkol najít levnou a efektivní pojistku tohoto typu. Důvod? Pojišťovny a různí rádoby finanční poradci se snaží mít co největší zisky respektive provize, a tak vám často do balíčku úrazové pojištění pro děti schovají i další služby, které třeba vůbec nemusíte chtít. Abyste to mohli odhalit, nebo se případně rozhodnout, že využijete i ty (případně třeba zjistíte, že je vlastně máte v úrazové pojistce sjednané a ani jste to nevěděli), zmíníme se i o nich.

Klasické úrazové pojištění pro děti

Když budete chtít dítě pojistit klasickým úrazovým pojištěním, tak to znamená, že v případě, že se mu něco stane (včetně smrti), pojišťovna to bude finančně kompenzovat. Není to vždy u všech událostí, konkrétní úrazové pojištění pro děti má vždy ve svých podmínkách, na které úrazy se vztahuje. Tato pojistka včetně pojištění proti trvalým následkům vyjde na pár stovek ročně. Typicky se lze i připojistit na škodu způsobenou třetí osobě – kdyby náhodou vaše dítě rozbilo míčem sousedovi okno a ještě křišťálový lustr, nebo také na takzvané denní odškodné. Úrazová pojistka totiž funguje tak, že získáte peníze jen v případě, že vaše dítě mělo úraz, ale pokud dostane například dětskou obrnu, nezískáte nic, což ale řeší právě denní odškodné.

Na kolik se pojistit?

Typicky jsou v nabídce částky od 300 tisíc Kč do až jednoho milionu. Je to vlastně limit a víc pojišťovna nikdy platit nebude. Samozřejmě s výší limitů stoupá i cena, tedy pojistné. Optimum je přes půl milionu korun a vždy si sjednejte takzvané progresivní plnění. Pojišťovny totiž mají pro různé úrazy různé výše plnění. Když ale například v důsledku lehkého úrazu dítě oslepne a máte progresivní pojistku, získáte určitý násobek částky, kterou byste měli vyplacenou v opačném případě. Také se zaměřte na to, jaké jsou nejmenší úrazy, které už bude pojišťovna hradit. Často najdete úrazové pojištění pro děti, které reaguje jen na ty opravdu vážné.

Co se vám do toho může přimíchat?

Typicky pojišťovny k úrazovému pojištění přidávají životní pojistku (ale i naopak). Životní pojištění v případě dítěte je samozřejmě nesmírně účelná věc, protože ho finančně zajistí v případě smrti rodiče, ale i těžkého úrazu, kdy nedokáže do rodiny přinášet patřičný příjem na zabezpečení vzdělání apod. Určitě proto životní pojištění neodmítejte, ale měli byste vědět, že ho máte a zkoumat, jestli někde jinde nebude výhodnější samostatně.

Často také narazíte na to, že se vám bude pojišťovna snažit podstrčit prakticky k jakémukoliv produktu i nějaké spoření. Tam buďte už mnohem obezřetnější, protože v mnoha případech je to zbytečné a neefektivní spoření. Typicky se váže právě na životní pojištění, nicméně u dítěte je lepší spořit například „stavebkem“, nebo i běžným spořicím účtem. Úrazové pojištění pro děti se spořením tedy rozhodně ne.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , ,