nav-left cat-right
cat-right

Účtování životního pojištění: odbytné, účtování odpisů, daně

Účtování životního pojištění není zas tak komplikovaný problém, pokud se budete držet základních pravidel, která si v tomto článku objasníme. To, jak vysoké pojistné platíte na životní pojištění, by v zásadě nikoho nemuselo zajímat a ani nezajímá, nicméně pokud začnete využívat některých výhod, které tento finanční produkt umožňuje, aby motivoval budoucí klienty k jeho využívání, nevyhnete se tomu. Jak už jsme ale zmínili, nejedná se o nic zas tak složitého, takže účtování životního pojištění nemusí být vaší noční můrou. Nejprve se podíváme na to, s čím se může potýkat běžný občan a v druhé části na zaměstnavatele.

Odpisy, výnosy a odbytné

Toto jsou v zásadě tři základní věci, které budete jako majitel životního pojištění při účtování řešit a to ještě jen v některých případech. Začneme odpisy. Pokud máte „životko“ sjednané alespoň na 60 měsíců, máte povoleno vybrat si ho až v 60 letech a máte pojištění na dožití ve výši 40 respektive 70 tisíc Kč podle délky pojištění, můžete využívat odpisy ze základu pro výpočet daně z příjmu. Když si v daňovém přiznání vypočítáte základ, můžete ho snížit o zaplacené pojistné za konkrétní rok a to až do výše 12 tisíc Kč – to je první část účtování životního pojištění. Splnění podmínek dokládáte potvrzením, které pojišťovny automaticky zasílají.

Pokud máte životní pojištění se spořením, tak nedaníte každý výnos jako například na spořicím účtu, ale všechny najednou při jejich vybrání a to patnácti procenty (daň z příjmu). To je výhodné, protože vám vydělávají i peníze, které by jinak už měl dávno stát – odečítal by si je každý rok. Odbytné je pak váš příjem opět ze „životka se spořením“ v případě, že jste ho ukončili předčasně; jedná se vlastně o část výnosů, které opět daníte jako klasický příjem. Myslete ale i na to, že účtování životního pojištění vám při předčasném ukončení lehce zkomplikuje fakt, že budete muset veškeré odpisy sečíst a zdanit také patnácti procenty, protože je to v zásadě příjem, který vám v minulých letech dal stát.

Jak to vypadá na straně zaměstnavatelů?

Zaměstnavatelé mají možnost přispívat zaměstnancům na jejich životní pojištění, což jim přináší výhodu také v podobě odpisů. Mohou si tímto způsobem snižovat základ pro výpočet daně a to až do výše 8 tisíc Kč za každého zaměstnance. Musí mít jen se zaměstnancem podepsanou smlouvu, že mu budou přispívat, aby bylo účtování životního pojištění v pořádku. Příspěvky jsou osvobozeny od srážek na zdravotní a sociální pojištění, nicméně jen do maximální výše 24 tisíc Kč ročně. Pokud by zaměstnavatel přispíval zaměstnanci vyšší částku, bude se nadbytek chovat již naprosto stejně jako příjem zaměstnance, takže půjde sice na účet životního pojištění, ale projde „sítem“ srážek.

Takto se životní pojištění chová. Pokud budete mít tyto základní poučky a limity na paměti, nemůžete s tím mít žádný problém.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , ,