nav-left cat-right
cat-right

Typy životního pojištění: Druhy

Životní pojištění se za dobu od svého vzniku poměrně značně vyvinulo a dnes tak již kombinuje ve svých jednotlivých variantách i vlastnosti dalších finančních produktů. Každý má svá specifika, a tak se v tomto článku podíváme na jednotlivé typy životního pojištění. Začneme tím klasickým rizikovým, na kterém si ukážeme základní model, a následovat budou modifikace v podobě kapitálového a investičního.

Rizikové životní pojištění

Když řešíme typy životního pojištění, nelze začít ničím jiným, než tím rizikovým. To je vlastně to základní, které naplňuje původní účel – zajistit své nejbližší v případě, že je nemůžete již zabezpečit sami. Funguje jednoduše tak, že si sjednáte s pojišťovnou, že v případě vaší pracovní neschopnosti, těžkého úrazu, či dokonce smrti vyplatí nejbližším dohodnutou částku, aby nemuseli tak radikálně snížit svou životní úroveň, mohli platit závazky, měli čas na obstarání příjmu, pokud jste byli jediným členem rodiny, který přinášel peníze apod. Znamená to tedy, že platíte za riziko, které pojišťovna nese, a v případě, že toto životní pojištění ukončíte, nic nezískáte, protože u něj se nespoří.

Aby byly typy životního pojištění kompletní, zmíníme zde ještě i pojištění pro děti, které jim zřizují rodiče, aby měli v případě jejich smrti potomci peníze jak z pojistky rodičů, tak vlastně i z této jejich vlastní.

Kapitálové životní pojištění

Toto životní pojištění již kombinuje jak klasické rizikové, o kterém byla řeč výše, tak spořicí složku. Znamená to, že měsíční pojistné, které platíte, se rozděluje na pokrytí rizika a druhá část jde na spořicí účet v poměru, který určíte. Při jeho zrušení už tedy získáte i nějakou konkrétní naspořenou částku navýšenou o garantovaný úrok (okolo 2,4%), takzvané odbytné. Problémem zde je, že lidé často preferují spořicí složku a pak se v případě těžkého úrazu diví, že jim pojišťovna vyplatí poměrně malé peníze, ale je to logické, když rizikovou část opomíjeli. Na druhou stranu je pravda, že si můžete vybrat odbytné (část naspořených peněz) a oproti klasickému spořicímu účtu je tu výhoda, že daň z příjmu neplatíte při připsání každého výnosu, ale až za celek při jeho vybrání.

Investiční životní pojištění

Poslední kapitolou, které spadá mezi typy životního pojištění, je to investiční. To má všechny vlastnosti shodné s kapitálovým – riziková i spořicí složka, na kterou se přičítají výnosy, tu jsou, ale s jedním rozdílem. Kapitálové vám garantuje úrok, což znamená, že při podpisu smlouvy a při stabilních platbách pojistného víte, kolik na konci budete mít na účtu. Investiční je jiné v tom, že vám úrok negarantuje. Vy si totiž budete volit, zda má pojišťovna vaše peníze na spořicí části investovat spíše rizikově, což znamená, že můžete více vydělat, ale i ztratit, nebo naopak konzervativně. Stává se z vás tudíž malý investor, protože si vybíráte portfolia, do kterých se bude investovat. Riziková složka zůstává pořád zachována, ale můžete více vydělat na spořicí části oproti kapitálovému životnímu pojištění. Samozřejmě ale jde i ztratit.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , ,