nav-left cat-right
cat-right

Převod životního pojištění je lepší než zrušení životního pojištění

Toto téma je nesmírně komplikované a to z jednoho prostého důvodu. Zákony totiž něco říkají, nicméně v praxi to tak nemůže fungovat a v důsledku toho ani nefunguje a soudní rozhodnutí, které by celou problematiku vyjasňovalo, neexistuje. Abyste pochopili, proč je lepší převod životního pojištění jako celku než ho jen zrušit a založit nové, což je logická varianta, která se nabízí, podíváme se nejprve na důsledky zrušení a poté se budeme věnovat možnostem převedení. Ještě jednou ale zdůrazňujeme, vše je víceméně zákonná teorie a v praxi se můžete setkat s různými modifikacemi převodů.

Zrušení životního pojištění

Pokud máte životní pojištění méně než dva měsíce a rozhodnete se pro změnu, jednoduše ho zrušte, výpovědní doba je osm dní a nejsou zde žádné následky. Jakmile jste ale již prošvihli tento termín, můžete ho zrušit také, nicméně počítejte s šestitýdenní výpovědní lhůtou a navíc budete muset doplatit pojistné za konkrétní období (typicky rok). To by ještě nebyl takový problém, nicméně celé se to komplikuje, pokud jde o odbytné a odpočty ze základu daně a zde už pochopíte, proč je výhodnější převod životního pojištění.

Když totiž zrušíte kapitálové nebo investiční životní pojištění, získáte (typicky po třech letech trvání, protože do té doby by pokrylo pouze administrativní poplatky) takzvané odbytné, což je část vašich naspořených peněz. Jedná se ale o příjem, takže ho budete muset zdanit patnácti procenty, respektive to za vás udělá už pojišťovna. Pokud jste v předchozích letech uplatňovali snížení základu daně, které je možné až do výše 12 tisíc Kč ročně při splnění některých podmínek, budete je muset všechny také zdanit jako příjem. To jsou dva hlavní důvody, proč se vyplatí převod životního pojištění.

Jak tedy na převod životního pojištění?

Pokud chcete převést životní pojištění v rámci pouze jedné pojišťovny, tedy víceméně upravit smlouvu, protože se vám nelíbí stávající parametry, je zastaralá apod., je vše poměrně jednoduché a zákon s tím počítá. Prostě se dohodnete s finančním ústavem na nových podmínkách a vše převedete. Je nutno dodat, že pojišťovny jsou v tomto směru opravdu vstřícné.

Kamenem úrazu jsou ale přechody mezi pojišťovnami. Základním problémem je, že zákon požaduje u úspěšného převodu, aby byla přenesena jak rezerva, tak kapitálová hodnota, což je ale možné jedině v rámci jedné pojišťovny. Pokud chcete, aby vše proběhlo správně, určitě nechtějte vyplatit odbytné a prostě zdůrazňujte, že vám jde o převod. Bohužel se často budete muset potýkat s obstrukcemi, protože pojišťovna vás samozřejmě nebude chtít ke konkurenci pustit. Jakmile vám ho prostě zruší a nebude se s vámi chtít dále bavit, kontaktujte finanční úřad a poraďte se s ním, zda vše (odbytné a odpisy) musíte danit, nebo jestli stačí, když je převedete na nové pojištění. Je to sice špatná situace, když je převod životního pojištění závislý na úřednících, ale snad se někdo v blízké době bude soudit s úředníkem, který ho nutil zdanit, i když to potřeba nebylo, a soudci celou problematiku vyřeší jednou provždy.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , ,