nav-left cat-right
cat-right

Předčasné ukončení životního pojištění: jak je zrušit

Předčasné ukončení životního pojištění je na první pohled poměrně snadná záležitost. Výpověď zde nemá nijak komplikovaná omezení, respektive poslat jí můžete kdykoliv, nicméně musíte počítat s některými následky, na které se podíváme v tomto článku. Dostaneme se i k tomu, na co nesmíte u výpovědi zapomenout. Na druhou stranu mnohem komplikovanější situace nastává v případě, že si například budete odečítat každý rok platby za životní pojištění ze základu daně. I tomu se budeme v tomto článku věnovat.

Výpověď životního pojištění

Pokud nejste s tímto finančním produktem spokojeni, tak předčasné ukončení životního pojištění se realizuje samozřejmě prostřednictvím výpovědi. Tu můžete pojišťovně zaslat opravdu kdykoliv (pokud jste si nestandardně nesjednali ve smlouvě něco jiného), nicméně musíte počítat s tím, že budete muset zaplatit i zbytek částky za pojistné období – pokud vypovíte v půlce roku, ale platíte pojištění na celý rok, musíte ho doplatit. Výpovědní doba pro toto předčasné ukončení životního pojištění je šest týdnů. Máte ještě druhou možnost, jak to udělat. Ta se vás ale týká pouze v případě, že se nacházíte v prvních dvou měsících od uzavření smlouvy. V této době totiž zašlete pojišťovně výpověď a během osmi dnů, které jsou zde výpovědní dobou, smlouva končí bez následků. Jakmile ho ale prošvihnete, zbývá jen první možnost.

Jak má výpověď vypadat?

Vše je naprosto jednoduché. Musíte uvést vaše osobní údaje a číslo smlouvy a napsat, že smlouvu číslo xxx vypovídáte. Dále je nutné uvést datum a vlastnoručně se podepsat. Celá výpověď musí být písemná a nejlepší je jí v obálce doporučeně zaslat na pojišťovnu, případně zanést osobně a požádat o potvrzení, že jste jí donesli. Hlavně musí být písemná, podepsaná a datovaná.

Předčasné ukončení životního pojištění a odpisy

Jak už bylo řečeno, předčasné ukončení životního pojištění představuje komplikaci, pokud jste si v předchozích letech odepisovali zaplacené částky ze základu daně. To totiž můžete při splnění tří podmínek až do výše 12 tisíc Kč ročně, nicméně jakmile životní pojištění předčasně ukončíte, budete muset tyto odpisy vracet, respektive zdanit jakoby vám je stát dal – příjem. Uděláte to jednoduše. Vypovíte životní pojištění například v roce 2013, tak všechny snížení za minulé roky sečtete a připočtete je k základu pro výpočet daně za rok 2013. Jedná se o příjem, takže se daní patnácti procenty.

Když si to tedy shrneme, tak předčasné ukončení životního pojištění musíte realizovat jedině písemnou výpovědí s příslušnými náležitostmi, kterých není moc, a adresovat jí vaší pojišťovně. Není vhodné posílat jí obyčejným dopisem, protože nemáte potvrzení o tom, že byla doručena. Jakmile tento krok realizujete, počítejte s tím, že budete muset zpětně danit odpisy, pokud jste je uplatňovali. Když budete mít alespoň tyto základní poučky na paměti, nemělo by vás nic překvapit.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , , ,