nav-left cat-right
cat-right

Pojištění pro případ pracovní neschopnosti

Důvod, proč tento finanční produkt vůbec existuje, je jednoduchý. Klasická nemocenská pro zaměstnance, ale i ta pro osoby samostatně výdělečně činné, pokud se k ní dobrovolně přihlásí, není pro mnoho obyvatel dostatečná. Asi každý musí uznat, že základní potřeby pokryje, nicméně pro někoho může být ten výpadek části příjmů natolik citelný – ať už z důvodu snížení životního standardu, nebo neschopnosti dostát finančním závazkům apod., že hledají variantu, jak mít více. A pojištění pro případ pracovní neschopnosti (někdy ho najdete i jako pro případ nemoci) je určitě řešením. Existuje vlastně v takových dvou základních podobách, na které se v tomto článku podíváme.

Klasické pojištění pro případ pracovní neschopnosti

Finanční produkt nazvaný jednoduše a pouze pojištění pro případ pracovní neschopnosti dnes najdete v nabídce pěti pojišťoven. Je to celkem málo, ale vzhledem k tomu, že frekvence pracovních neschopností je vysoká a ziskovost tohoto finančního produktu z pohledu pojišťoven tak není nijak závratná, dá se to pochopit. Funguje to jednoduše tak, že když ho máte sjednané a jste v pracovní neschopnosti, pojišťovna vám bude určitou denní nebo měsíční částkou přispívat. Od čeho se její výše odvíjí, to už není úplně věcí dohody ve smyslu, že byste s tím mohli hýbat, ale záleží to na pojišťovně.

Při samotném sjednávání pojištění pro případ pracovní neschopnosti totiž budete muset dokazovat výši příjmů. V závislosti na tom vám pak pojišťovna nabídne, kolik je ochotná přispívat. Vstupují do toho samozřejmě i další parametry, jakými jsou například výše pojistného, které naopak ovlivňují i faktory jako pohlaví – ženy budou za pojištění pro případ pracovní neschopnosti platit vyšší částku. Je potřeba ale říct, že se jedná o celkem drahý finanční produkt a právě z toho důvodu se doporučuje pouze lidem s nadprůměrnými příjmy, což se týká i OSVČ. Pokud ho opravdu chcete a hledáte způsob, jak to vyřešit levněji, je tu jedna cesta.

V rámci životního pojištění

Většina pojišťoven totiž nabízí pojištění pro případ pracovní neschopnosti v rámci „životka“ a to někdy hned v základu, jindy alespoň ve formě připojištění. I ty, které ho nenabízejí samostatně, ho u životního pojištění mají. Výhoda je především v nižší ceně. Samotné životní pojištění vám pomůže v případě těžkého úrazu, nebo dokonce smrti, ale pracovní neschopnost se primárně uvádí v málokterém finančním ústavu. Na druhou stranu je to určitě řešení, jak problém s nedostatkem financí v době pracovní neschopnosti vyřešit.

Někoho by ještě mohlo napadnout, proč nestačí běžné úrazové pojištění. Tam byste narazili v první řadě tím, že ne každá pracovní neschopnost musí být nutně způsobena úrazem, a pokud nedojde k úrazu (ale například jen k nemoci), tak zde nikdy žádné plnění neuvidíte. Když už by se jednalo o pracovní neschopnost způsobenou úrazem, tak toto pojištění vám obvykle vyplatí nějakou finanční částku až zpětně po delší době, což by neřešilo výpadek příjmů právě v době, kdy ležíte doma.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , , ,