nav-left cat-right
cat-right

Pojištění pro případ nemoci: Pojistka proti nemoci

Hned první argument na začátek se vysloveně nabízí – jaký smysl má pojištění pro případ nemoci, když existuje nemocenská pro zaměstnance (s určitými specifiky – kdy není, kdy platí zaměstnavatel, kdy stát, ale to by bylo na samostatný článek) a osoby samostatně výdělečně činné se mohou k nemocenskému pojištění dobrovolně přihlásit. Odpověď je také jednoduchá. Tato nemocenská samozřejmě není nijak vysoká, a i když je potřeba objektivně uznat, že základní potřeby pokryje, ne každý se s ní dokáže spokojit. Především u dlouhodobého léčení (myšleno v horizontu déle než měsíc) už to může být pro každého člověka nepříjemné, tedy to omezování jen na to základní. O výdajích za léčbu nemluvě. Proto existují v zásadě dvě hlavní varianty, jak lze vyřešit pojištění pro případ nemoci.

Konkrétní pojištění pro případ nemoci

Variantou, která ještě dnes není na trhu úplně rozšířená, protože vzhledem k frekvenci pracovních neschopností se, lidově řečeno, do ní pojišťovnám moc nechce, je finanční produkt nazvaný právě pojištění pro případ nemoci. Nabízí ho pět pojišťoven a funguje to úplně nejjednodušším způsobem – platíte pravidelnou měsíční částku a v případě, že v důsledku nemoci budete v pracovní neschopnosti, pojišťovna vám bude finančně přispívat.

V nabídce to sice najdete jen u pěti pojišťoven, jak už bylo řečeno, ale pojištění pro případ nemoci je celkem komplikované. V první řadě musíte dokládat, že máte nějaký příjem a i jeho skutečnou výši. Pojišťovna vám totiž podle toho nastaví, kolik maximálně je vám ochotná přispívat. Zároveň si budete volit, při jak dlouhé neschopnosti se pojistka začne vyplácet a to všechno má logicky vliv na výši pojistného. Když si tak budete procházet nabídku, tak uvidíte sami, že pojišťovny jsou u pojištění pro případ nemoci strašně opatrné a v mnoha směrech absolutně neochotné o čemkoliv jednat. Odborníci tvrdí, že tato varianta se vyplatí spíše lidem s nadprůměrnými příjmy, což platí i pro skupinu OSVČ.

Připojištění k životnímu

Základní argument, proč si nebrat pojištění pro případ nemoci samostatně, ale zvolit ho jako připojištění k životnímu, je cena. Samostatně je zbytečně drahé a navíc se vám i rozšíří nabídka. Jsou totiž pojišťovny, které ho jednotlivě vůbec nenabízejí, ale jako součást životního pojištění ano a za výrazně nižší cenu.

Jak to pak funguje, je asi celkem jasné. Samostatné rizikové životní pojištění vyplatí finanční kompenzaci typicky při opravdu těžkém úrazu, kdy nemůžete obstarávat příjem rodině, nebo i jen sobě, to už pojišťovnu zas tak nezajímá, ale hlavně v případě smrti. Najdete i životní pojištění, které má pojištění pro případ nemoci (tedy vlastně pracovní neschopnosti) v základu, ale některá to řeší formou připojištění. V každém případě se doporučuje spíše tato varianta, hlavně díky finanční úspoře, i když se vlastně pojistíte na více věcí.

Možná by vás napadlo, proč to nevyřešit přes úrazové pojištění. Argument je jednoduchý – ne vždy musí být pracovní neschopnost způsobena úrazem a tento typ pojištění nikdy nebude plnit z důvodu nemoci, ale právě jen v případě úrazu.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , ,