nav-left cat-right
cat-right

Pojištění invalidity

Pojištění invalidity, i když by tomu název napovídal, není žádný konkrétní finanční produkt, ale je to součást některých jiných. Proč se na trhu vůbec tato služba objevuje, je asi celkem jasné. Máte nějaký příjem, návyk na určitý životní standard, případně i finanční závazky (úvěr, hypotéka apod.), které musíte splácet a tak dále a je pro vás nepředstavitelné, že byste najednou byli invalidou a nemohli pracovat. Pokud ještě máte rodinu a přinášíte většinu příjmů, mělo by být pojištění invalidity pro vás nutností. Je sice pravdou, že invalidní důchod vyplácí i stát, ale ten v mnoha případech nemusí být dostatečný. Jak se tedy vlastně pro tyto případy pojistit a jak to naopak nikdy neudělat, na to se zaměříme v tomto článku.

Pojištění invalidity v rámci životního pojištění

Dá se říct, že nejlepší cesta, jak vyřešit pojištění invalidity, je životní pojištění. To vám to sice u většiny pojišťoven nenabídne v základní variantě, ale pokud si ho zvolíte jako jistou formu připojištění, budete ho mít. Fungování je asi jasné. Pokud se z vás stane invalida, vyplatí vám pojišťovna buď jednorázovou částku, nebo pravidelnou rentu. To už záleží na konkrétním finančním ústavu (některé preferují pouze jednu možnost, jiné dávají vybrat). Samozřejmě musíte počítat s tím, že se trochu navýší pojistné, ale nejedná se o nijak drastické částky.

Pokud tedy budete volit tuto optimální cestu, kterou je pojištění invalidity přes životní pojištění, dejte si pozor na jednu věc. Vyhledejte si ve smlouvě, při jakém stupni invalidity k plnění dojde. Některé pojišťovny totiž plní až při úplné invaliditě. Pokud budete chtít, abyste získali peníze už v případě, že budete v prvním stupni, buď si to vyjednejte, nebo jděte jinam. To je asi to nejdůležitější, na co si dát pozor zde.

Možná ještě jeden detail, zkontrolujte si, aby pojišťovna definovala invaliditu stejně (i konkrétní stupně) jako stát. Tím předejdete tomu, že se například stanete invalidou prvního stupně a budete mít příslušný důchod, ale z hlediska pojišťovny jím nebudete a pojištění invalidity vám tak bylo k ničemu. To se v naprosté většině nebude týkat úplné invalidity, ale u jednotlivých stupňů to může způsobovat komplikace.

Vyhněte se úrazovému pojištění

Někoho samozřejmě napadne, že pojištění invalidity se dá vyřešit i přes úrazové pojištění. Stane se vám těžký úraz, máte dokonce i trvalé následky a invaliditu, takže vám pojišťovna zaplatí a to vzhledem k těmto skutečnostem i poměrně vysokou částku (za předpokladu, že nemáte nastavené nízké limity, na což se často zapomíná). Tato úvaha je samozřejmě správná, ale dokáže problém vyřešit jen u zlomku lidí. Když budeme konkrétní, tak invalidou se v důsledku úrazu stane 7% mužů a 3% žen z celkového počtu lidí, kteří se jimi stali. Ostatní se jimi stanou kvůli nemoci a těm je samozřejmě úrazová pojistka k ničemu.

Když to tedy shrneme. V žádném případě nepodlehněte iluzi levného pojištění invalidity, kterou představuje to úrazové pojištění, protože více než devadesáti procentům lidí bude k ničemu a je opravdu hodně s podivem, že si ho někteří finanční poradci dnes troufnou nabízet. Vždy jděte cestou přes životní pojištění a pohlídejte si, jak je u pojišťovny definována invalidita a na které stupně se vztahuje.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , ,