nav-left cat-right
cat-right

Nejlevnější životní pojištění: ceny

Hned na úvod je potřeba vyjasnit si jednu věc. Nejlevnější životní pojištění nemusí být nutně to nejlepší. Důvod je jednoduchý a bude vám to jasné hned, když se zamyslíte nad jeho účelem. Životní pojištění má smysl pro osoby, které jsou typicky živiteli rodiny, která ani nemusí být nijak zadlužená (úvěry, hypotéka atd.), ale jednoduše je navyklá na určitý životní standard, který je závislý hlavně na živiteli. Samozřejmě pokud zmíněná „hlava rodiny“ najednou ať už z důvodu jen delší pracovní neschopnosti, těžkého úrazu, nebo dokonce smrti nepřináší do rodiny očekávaný příjem, může dojít až k existenčním problémům. Právě těm má tento finanční produkt předcházet a i to nejlevnější životní pojištění by vám to mělo zaručit, když je zvoleno správně. Zde opravdu nehledejte primárně tu nejnižší cenu, ale naopak důkladně vyvažujte, co vám nabídne za konkrétní cenu. Na co se zaměřit, jak vybírat a na co si dát pozor, na to se zaměříme v tomto článku, protože napsat jen, že toto je nejlevnější životní pojištění na trhu, by bylo úplně k ničemu.

Klíčová je riziková složka životního pojištění

Už v úvodu jsme vysvětlili, jak životní pojištění vlastně funguje. Vy si vyberete, na co všechno chcete pojistit (pojištění v případě smrti, těžkého úrazu, pracovní neschopnosti, ale pojistit můžete i například vaše dítě) a platíte pravidelné měsíční pojistné pouze za to, že pojišťovna nese riziko, že někdy, tedy v případě té konkrétní události, bude muset plnit. Toto je klasické rizikové životní pojištění, u kterého nic nespoříte. V současnosti nicméně existují i varianty (kapitálové a investiční), které mají nejen tuto rizikovou složku, ale i spořicí. K nim se teprve dostaneme.

Pokud budete hledat nejlevnější životní pojištění v této kategorii základních rizikových, zaměřte se především na částky, které vám pojišťovna vyplatí v případě té nešťastné události. Bude sice fajn, když budete mít nejlevnější životní pojištění, co se týče výše plateb, ale když dostanete případně jen zlomek toho, co soused, který platí o sto korun více, asi nemáte ten nejvýhodnější produkt. V tomto buďte opravdu důkladní.

Má smysl i spořit?

Jak jsme řekli, životní pojištění může mít i spořicí složku. To funguje jednoduše tak, že část peněz jde na pokrytí případných rizik (jako výše), ale část jde stranou na spoření, kde je obohacována o výnosy v podobě určitého procenta jako na spořicím účtu. Výhodou je, že neplatíte daň z příjmu z každého připsaného výnosu, ale až z celku, když si vše vyberete, nicméně to není primární účel životního pojištění, a tak není spoření natolik efektivní jako u jiných instrumentů. Zároveň myslete na to, že pokud budete rizikovou složku „utlačovat“ ve prospěch té spořicí, nemůžete očekávat nijak vysokou platbu, pokud se vám opravdu něco stane.

Vše zvažujte opravdu důkladně, protože celé to komplikuje fakt, že převést životní pojištění k jiné pojišťovně je nesmírně komplikované a lze říct, že když vám to neposvětí úředník na finančním úřadě, budete muset všechny výnosy a například i odpisy, o které jste si v minulosti díky životnímu pojištění snížili základ daně, dodanit a to nemusí být malé částky.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , ,