nav-left cat-right
cat-right

Kapitálové životní pojištění (KŽP) srovnání

Pokud hledáte klasické „životko“ a zároveň chcete něco i naspořit, je jednou z variant kapitálové životní pojištění. Srovnání jednotlivých variant na trhu je ale nesmírně složité, protože nabídka se neustále mění, jednotlivé pojišťovny se předhánějí a nelze tedy jednoznačně říct, které kapitálové pojištění je to nejvýhodnější. Už jen z toho důvodu, že článek by byl za několik měsíců neaktuální. Pokud si sami zadáte do internetového vyhledávače slovní spojení „kapitálové životní pojištění srovnání“, skoro určitě získáte jen jednotlivé nabídky a několik kalkulaček. Jak se v tom všem zorientovat, abyste si vybrali to pravé, čemu se vyhnout a o co se vlastně jedná, to všechno v tomto článku na téma kapitálové pojištění. Srovnání pak pro vás bude mnohem jednodušší.

Ujasněte si, jak moc chcete spořit

Jak už bylo řečeno v úvodu, kapitálové životní pojištění v sobě spojuje klasické rizikové životní pojištění a spořicí složku. To první znamená, že pokud například v důsledku vážného úrazu, nebo dokonce smrti (záleží, na co všechno se pojistíte) nebudete moct finančně zabezpečit své blízké, pojišťovna jim vyplatí finanční kompenzaci. To je riziková část životního pojištění. Ta spořicí funguje jako například na spořicím účtu. Dáváte na ní peníze, respektive část z celkového pojistného a ona je zhodnocována o úroky. Ty jsou dnes okolo 2,4%.

Vy si musíte v první řadě jasně určit, zda chcete primárně spořit, nebo se pojistit jako v klasickém životním pojištění. Když totiž budete většinu peněz posílat na rizikovou část, nic nenaspoříte, ale naopak, když budete většinou peněz spořit, tak pokud se vám něco stane, musíte počítat s výrazným snížením životní úrovně, protože pojišťovna vám moc peněz nedá. Je to celé jen na vašem posouzení. Musíte si uvědomit, zda má i váš partner nějaký příjem, jestli máte finanční rezervy, zda máte nějaké úvěry a hypotéku apod.

Jak tedy vybírat?

Jak tedy vlastně vybrat vhodné kapitálové životní pojištění? Srovnání by nemělo být pouze o ceně. Nižší cena znamená nižší ať už naspořené částky, nebo ty vyplacené v případě nešťastné události. Pokud chcete hlavně spořit, měli byste hledat takové kapitálové životní pojištění, které vám garantuje nejvyšší úrok, minimální poplatky a je flexibilní, co se týče upravování vlastností. Když chcete naopak hlavně pokrýt případná rizika, tak hledejte co nejvyšší nabízené částky za nejnižší cenu.

Věčná diskuse se také točí kolem toho, zda se vůbec vyplatí spořit prostřednictvím kapitálového životního pojištění. Některé další spořicí instrumenty totiž mají mnohem vyšší efektivitu a hlavní výhoda, kterou se „životko“ ohání, tedy odložení plateb daně z příjmů za výnosy, protože platíte až z celku při výběru, může být také poražena. Například u investičních nástrojů, pokud investici podržíte minimálně půl roku, tak budete od daně osvobozeni úplně. Je to tedy na vašem uvážení. Hlavním argumentem je, že to máte všechno v jednom – pojištění i spoření, a v případě vaší smrti získají pozůstalí jak peníze ze spoření, tak z pojistky. Samozřejmě když to rozumně nastavíte a vyvážíte.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , ,