nav-left cat-right
cat-right

Kalkulátor pro výpočet životního pojištění

Když budete na internetu hledat to nejvýhodnější „životko“, jak se také často nazývá, určitě narazíte na takzvaný kalkulátor životního pojištění. To je nástroj, který vám opravdu dokáže uspořit nemalé množství času, nicméně musíte vědět, jak s ním zacházet a co od něj očekávat. Najít si kalkulátor životního pojištění a slepě pouze podle ceny, kterou vám často vyhodí, vybrat pro vás ideální produkt, není vhodná cesta. Zároveň je potřeba zdůraznit, že tento nástroj se na internetu objevuje ve dvou podobách, což se odvíjí od toho, jaká životní pojištění dnes na trhu najdete. V tomto článku se proto podíváme na obě varianty, ve kterých můžete kalkulátor životního pojištění potkat, a něco si k nim řekneme, abyste s nimi uměli lépe pracovat.

Důležitější je riziková složka

Nejprve si v krátkosti vysvětlíme, jak vlastně životní pojištění funguje, abyste pochopili, proč existuje kalkulátor životního pojištění ve více variantách. Klasické „životko“ funguje tak, že platíte pravidelné měsíční pojistné a za to vám pojišťovna garantuje, že v případě nečekané události (úraz, smrt atd.) zabezpečí dohodnutou finanční částkou vaše nejbližší. Jednoduše řečeno tak platíte za riziko, které je pojišťovna nucena nést a nic nespoříte. Existují ale i varianty, které v sobě kombinují i spoření, ale k těm se teprve dostaneme.

Když najdete kalkulátor životního pojištění, tedy toho klasického rizikového, tak musíte zadat, na co všechno se chcete pojistit – úraz, pracovní neschopnost, smrt a případně i vaše dítě, a váš věk. Když toto máte, můžete se vydat dvěma směry. První je ten horší – určíte si maximální pojistné, které chcete za měsíc platit a kalkulátor životního pojištění vám spočítá, kolik vám je pojišťovna ochotna nabídnout na částkách, které bude případně vyplácet. Mnohem lepší je ale druhá cesta, kdy si promyslíte, na jaký životní standard je rodina zvyklá, jaké máte finanční rezervy, jaké máte závazky (úvěry, hypotéka atd.), zda má i partner příjem a podobně a naopak si nastavíte očekávané částky a kalkulátor vám sdělí výši pojistného.

Životní pojištění se spořením

Klasické rizikové životní pojištění by mělo být tím hlavním, čím se budete zabývat, nicméně existují i varianty, konkrétně kapitálové a investiční, které v sobě mají i spořicí složku. Kalkulátor životního pojištění týkající se těchto modelů se obvykle nebude věnovat tolik částkám k vyplacení a pojistnému, ale spíše míře zúročení. Jsou tak obvykle mnohem jednodušší, když zadáte jen, kolik budete na spořicí složku dávat a po jakou dobu a kalkulátor vám sdělí, kolik naspoříte. Rádi bychom ale varovali před tím, abyste si pouze spořili a opomínali rizikovou složku. Na spoření jako takové najdete na trhu určitě i lepší varianty a životní pojištění by mělo být primárně o tom, aby pokrylo rizika. Nemůžete očekávat, že naspoříte tolik, jako by vyplatila pojišťovna z rizikového pojištění, kdybyste všechny peníze posílali na něj a nerozdělovali to.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , ,