nav-left cat-right
cat-right

Investiční životní pojištění (IŽP) srovnání

Dnes je na trhu již tolik finančních produktů, že některé z nich už urazily velký kus cesty od své původní podoby a začaly se kombinovat s jinými. Vynikajícím příkladem je právě investiční životní pojištění. Srovnání s původním „životkem“ je poměrně zajímavé, protože už to není jen o samotném pojištění typicky pro případ těžkého úrazu a smrti, ale také o investování a zhodnocování vložených finančních prostředků. Zároveň pokud si do internetového vyhledávače zadáte toto slovní spojení – „investiční životní pojištění srovnání“, za účelem nalezení ideální varianty, najdete tolik variant, že vám zabere celkem dlouhou dobu se v nich všech zorientovat. Jak tedy investiční životní pojištění funguje, na co si dát pozor a jak vybírat? Na to se podíváme v tomto článku.

Jak vlastně investiční životní pojištění funguje?

Začneme nejprve tím, jak funguje klasické životní pojištění a postupně na to budeme „nabalovat“ další komponenty, až nakonec dojdeme k investiční modifikaci. Klasické „životko“ je o tom, že platíte měsíčně pojistné výměnou za to, že v případě vašeho těžkého úrazu, smrti apod. (záleží, na co jste pojištění), tedy jednoduše v případě, že nemůžete do rodiny přinášet dostatečný příjem, to bude finančně kompenzovat pojišťovna. Platíte tedy za to, že finanční ústav nese riziko, ale nic nespoříte – pokud ho ukončíte, nic nedostanete. Druhým stupněm je kapitálové životní pojištění, kde už je i spořicí složka, nicméně to má fixní úrokovou sazbu (okolo 2,4%), což znamená, že máte garantováno, kolik ročně získáte navíc k vašim vkladům.

Nyní se dostáváme k tomu investičnímu. To také kombinuje jak klasické životní pojištění, tak spořicí složku, nicméně ta vám negarantuje pevný úrok. Zhodnocovat se bude podle toho, jaké investiční portfolio zvolíte – jednoduše řečeno, když půjdete do více rizikového, můžete více vydělat, ale i ztratit. S konzervativním je to pak naopak. Výhodou tedy je, že pokud máte dost odvahy, lze v této kategorii říct, že nejvíce vám vydělá investiční životní pojištění. Srovnání je pak o to složitější, že budete muset zkoumat jednotlivá portfolia, jak úspěšná byla v minulosti apod., abyste například i o část peněz ve výsledku nepřišli. Jednoduše řečeno, budete mít životní pojištění, ale bude z vás i malý investor (získáte investiční podíl).

Vše si rozmyslete předem

Důležité je, abyste si předem důkladně promysleli, zda opravdu chcete takto kombinovat a jestli vám jde primárně o spoření, nebo pojištění. Na trhu je totiž spousta dalších investičních nástrojů, díky kterým můžete spořit, a není dobré opomínat to klasické rizikové životní pojištění, které je v něm schované, na úkor spoření. Může se vám totiž snadno stát, že budete doufat, že hodně naspoříte, z čehož se případně pozůstalí zabezpečí, nicméně vaše investice nebude tak úspěšná, na příspěvcích na rizikové pojištění nebudete mít zaplacené víceméně nic a pojišťovna vám logicky také téměř nic nedá.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , ,