nav-left cat-right
cat-right

Dodanění po zrušení životního pojištění

Výpověď životního pojištění není zas tak komplikovaná věc. Pohlídáte si, abyste byli ještě v prvních dvou měsících trvání právního vztahu, nebo prostě vypovíte a budete počítat s tím, že poběží šestitýdenní výpovědní doba a budete muset doplatit i splátky za zbytek období. To je poměrně jasné, nicméně za celou výpovědí se ještě skrývá v nadpisu zmíněné dodanění životního pojištění. To v zásadě znamená, že pokud jste si v minulých letech snižovali daňový základ odpisy v podobě plateb životního pojištění, budete je muset zpětně danit. Druhým tématem, které je úzce spojeno s problematikou dodanění životního pojištění, je platba daně z příjmu u odbytného. Oběma těmto komplikacím se budeme věnovat v tomto článku.

Odbytné jako příjem

Pokud máte pouze rizikové životní pojištění, tak toto nemusíte řešit. To totiž funguje tak, že splátky, které pojišťovně platíte, pokrývají pouze riziko, že někdy bude muset finanční ústav plnit. V případě, že ho vypovíte, nedostanete nic a to ve sto procentech případů. Pokud máte ale kapitálové nebo investiční životní pojištění, bude se vás tento problém týkat. Jakmile ho totiž vypovíte, máte nárok na vyplacení části naspořených prostředků – obvykle ale bude vyplaceno až tak po třech letech, protože do té doby by v případě výpovědi pokrylo administrativní náklady pojišťovny. To pak bude zdaněno patnácti procenty, což je daň z příjmu.

Praktický příklad

Důležité je, že od odbytného se ještě bude odečítat zaplacené pojistné. Když tedy získáte odbytné sto tisíc korun, nicméně jste na pojištění již zaplatili šedesát tisíc, bude se danit pouze ten rozdíl, tedy čtyřicet a to již zmíněnými patnácti procenty. Také platí, že o zdanění byste se vůbec neměli starat vy, ale pojišťovna by vám z něj při vyplácení odbytného měla částku rovnou strhnout.

Konkrétní dodanění životního pojištění

V případě, že máte životní pojištění sjednáno tak, že pojistné lze vyplatit nejdříve po pěti letech od sjednání a zároveň ne dříve než v měsíci, kdy dosáhnete 60 let věku, můžete si každý rok snížit základ daně o zaplacené příspěvky až do výše 12 tisíc korun. Pokud ale životní pojištění vypovíte, musíte v příslušném roce srážky na dani vrátit, respektive je zdanit – to je právě dodanění životního pojištění.

Když si to opět ukážeme na příkladu, tak pokud jste za poslední tři roky každý rok zaplatili na životním pojištění 10 tisíc korun a uplatnili to na snížení základu daně, snížili jste ho celkem o 30 tisíc korun. Jakmile ale letos životní pojištění vypovíte, musíte základ daně o stejnou částku zvýšit a klasicky jí snížit o daň z příjmu – 15%. V opačném případě by to znamenalo krácení daně. Odpisy se totiž začnou chovat jako příjem.

Dodanění životního pojištění je tedy nutnost, na kterou nesmíte v žádném případě zapomenout, jinak byste se dostali do sporu s finančním úřadem. Velká část klientů pojišťoven si bohužel myslí, že stačí vypovědět a je hotovo.

Další články z rubriky

Napiš svoji reakci

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky: , , , ,